יום חמישי, 11 במרץ 2010

מידלייק, Midway

ראשית, וידוי קטן.

את The Trials of Van Occupanther, אלבומה השני של להקת
Midlake הורדתי מתישהו בשנה האחרונה ולא האזנתי לו.

הוא חיכה בסבלנות במעמקי הדרייב החיצוני שלי, בינות למאות אלבומים אחרים (לרובם הקשבתי!) עד שמצאתי אותו שוב, לפני חודש בערך, בעקבות צאת אלבומה השלישי של הלהקה הטקסנית,
The Courage of Others.

חברי הלהקה הם אמנם סטודנטים לג'אז במקור, אך בשלושת אלבומיהם ניתן להבחין דווקא בהשפעה ברורה של להקות רוק מתקדם כמו ג'תרו טול, ולהקות יותר עכשוויות כמו רדיוהד וגראנדדי.

האי-פי הראשון שהוציאה הלהקה ב2001, Milkmaid Grand Army, נשמע אמנם כמו גרסה לא-מכוונת של רדיוהד, אך הוא מכיל כבר בנקודה זו את המוטיבים המיד-לייקיים שיאפיינו את האלבומים הבאים: התמקדות בטבע כמקום משחרר, ושירים נוגים על אהבות נכזבות.

אלבומה הראשון של הלהקה, Bamnan and Slivercork, יצא בשנת 2004 ואמנם לא היה אחיד ברמתו אך הוא סימן נטייה למקומות יותר ברורים. בלט בו במיוחד Balloon Maker, שגם יצא באי-פי שנה מאוחר יותר:


שלוש שנים מאוחר יותר הוציאה הלהקה את The Trials of Van Occupanther, אלבום יותר אחיד ברמתו, שניזון ממגוון ז'אנרים מוזיקליים (בעיקר פולק-רוק רך) והכיל את כל המוטיבים שיאפיינו גם את אלבומה הבא של הלהקה: אהבות נכזבות, התעסקות אובססיבית בעבר מיתולוגי ו'חזרה לטבע'.

שיר הפתיחה של האלבום, Roscoe, מכיל כמעט את כל השלושה:


אך זה דווקא שיר אחד באמצע האלבום שגונב את ההצגה:


האלבום זכה לביקורות טובות ולהצלחה מסרית, בעיקר בזכות רצף של להיטים ושירים מהוקצעים.

לקראת סוף שנת 2009 הוציאה הלהקה את אלבומה השלישי, The Courage of Others.

מכל הבחינות, זהו אלבום בוגר מאוד ובשל, די שונה ממה שהלהקה ייצרה לפני כן. הקלילות היחסית והלחן הקופצני שאיפיינו את רוב שירי The Trials of Van Occupanther פינו מקום לכבדות ראש ומלנכוליות נוגעת. הלחנים פחות קליטים וקלילים, פחות נגישים: מהוקצעים ונקיים ממלודיות.

כל זה לא מפריע להנאה מן האלבום, אך הוא יכול להוות מכשול ראשוני.

שיר הפתיחה של האלבום, The Acts of Man, מסמן את הכיוון של האלבום כולו: ביקורת עצמית, חשבון נפש, ובגרות.גם שיר הנושא של האלבום ממשיך את הטרנד. הנה קליפ לא רשמי, מאש-אפ מסרט סמוראים בכיכוב טושירו מיפונה:בין אם זו מידלייק של The Courage of Others או מידלייק של The Trials of Van Occupanther, ההאזנה לשירי הלהקה מהנה ביותר ורבויית רבדים.

מעניין לדעת מה תעלה הלהקה בחכתה באלבומה הבא.

בקצב הזה נצטרך לחכות לפחות עד 2012.

תגובה 1: