יום שלישי, 2 ביוני 2009

עשרה סרטים שראיתי לפני גיל עשר
"כס הדמים" לאקירה קורסוואה (1957, יפן; היער הזז; המלך, שממשיך להאמין בנצחונו אף כשחץ מפלח את גרונו)


"סלאם בומביי" למירה נאיר (1988, הודו; העוני, הילדות האבודה, הזנות. סרט חובה. לוקח את "נער החידות מבומביי" [איזה תרגום נורא לSlumdog Millionaire] בסיבוב

"הדיקטטור הגדול" לצ'ארלי צ'פלין (1940, ארה"ב; אחד הרגעים האמיצים ביותר בקולנוע, וסרטו הראשון של צ'ארלי צ'פלין שעבר מאילמות לקול. רגעים זכורים במיוחד: סצינת המרדף בגטו; המשחק המשובח של פולט גודאר, הנאצים כ"הקינג" ו,גרביץ'; הנאום האדיר של צ'פלין כהינקל)"
פנטזיה" לוולט דיסני (1940, ארה"ב; בזמן שאחדים-ספורים בהוליווד גינו את המתרחש באירופה,דיסני, שהואשפם בגזענות ואף בהשתייכות לתנועה הנאצית באמריקה, שקד על יצרית מופת משלו. רגע בלתי נשכח: מיקי כמאוס כשוליית הקוסם)


Purple Rain (ארה"ב, 1984; מקום חמישי בדירוג "29 סרטים שראית בגיל צעיר מידי") ו"Under the Cherry Moon" לפרינס (ארה"ב, 1986; פרינס כג'יגולו, כשדלן, עוד הוכחה שגם גמדים מכוערים יכולים להיות סקס-סימבולז).
הסנדק I וII לפרנסיס פורד-קופולה (ארה"ב, 1972 ו1974; ברנדו הצעיר כרוברט דה-נירו, אל פצ'ינו וג'ון קזלה, אהבה/שנאה של אחים; אינסוף אלימות)זכרונות (Amarcord) לפדריקו פליני (1973, איטליה; מקום ראשון בספירה הנ"ל; המשפחה האיטלקית ה"לא מתפקדת"; האוננות הבלת פוסקת; סצענת ה"יניקה" המפורסמת)


"משנה מקום משנה מזל" ו"מגלה את אמריקה" לאדי מרפי (From Rugs t Riches and back; ג'ין פונדה כזונה; הומור שחור; ספריי לשיער)יצא 11 בסוף.. לא נורא

תגובה 1:

  1. ראית את הדיקטטור הגדול לפני גיל 10?! אני לא יודעת אם הייתי עומדת במשמעות המורכבת של הסרט הזה בגיל כל כך צעיר. בכל מקרה, זה נהדר שהוא קיים לצפייה ישירה כי הוא אחד הסרטים האהובים עליי.

    השבמחק